אשל
אלומה
סביון
הדס
אלה
רימון
תומר
אלון
חורש
אור
נרקיס
גפן
רקפת
שדה
חבצלת
המוסד החינוכי קיבוץ גן שמואל - 1947-1997
  • איריס
  • יעקב
  • טובה
  • יוסף
  • רחל
  • רבקה
  • שני
  • תמי
  • כניסה/הרשמה

המוסד החינוכי בגן שמואל 1997-1947
20/12/2014

המוסד החינוכי בגן-שמואל הוא ללא ספק אחד הפרקים החשובים בתולדות הקיבוץ. הוא סיים את חייו בין 1996, השנה שבה נחתם ההסכם בין גן-שמואל למועצה האזורית על העברת הבעלות לידי המועצה, ל-1998, השנה שבה יצא המוסד, בחודש אפריל, מגן-שמואל והפך לבית-ספר אזורי במתחם המועצה. כלומר, המוסד החינוכי בגן-שמואל פעל יובל (50) שנים בדיוק. תקופה מכובדת ורבת תהפוכות.

עד כה לא נערך סיכום פועלו של המוסד החשוב הזה – מוסד בשתי משמעויותיו: מוסד חינוכי ומוסד כארגון (Institution) – אף שהצורך בכך קיים ולוחץ. כמי שהיה מנהלו האחרון של המוסד (שמעון זיו-אור ניהל אותו בשנים 1994-6 בעת שהייתי מזכיר קיבוץ), והעביר את השרביט אל השלב הבא, לקחתי על עצמי להתחיל את "מפעל ההנצחה", בשאיפה שילך ויתרחב במשך הזמן.

לפניכם איפוא "ספר" אינטרנטי על המוסד החינוכי של גן שמואל, שיש בו בעיקר התחלות. כאשר התיישבתי לאסוף את החומרים לכתיבה, התברר במהרה, שהם אין-סופיים. מלבד תיקי פרוטוקולים מכל התקופות, קיים אוצר בלום של "חיי המוסד" בתוך כרכי "נטיפים" ו"עלי גבעה" – חומר רב-כמות ורב-עניין – וכן אוצר בלום של צילומים מכל התקופות, שהוכנסו לאינטרנט, פרי עבודתו של גידי סיוון.

כדי לארגן איכשהו את הדברים באופן סביר, החלטתי להתקדם לפי שנים, ולהקצות לכל שנה את הכבוד הראוי לה. קבעתי קטגוריות אחידות לכל השנים, שלפיהן הכנסתי את החומרים, ואלה הן:
• אוכלוסיה: צוות וקבוצות חינוכיות, מסיימים, שכבות, משפחות מאמצות
• קרה מסביב: אירועים בעולם ובארץ שהשפיעו על החיים במוסד
• שגרת חיים: ועדות וחוגים, לימודים, עבודה, דיונים מרכזיים, הבראות, רומנטיקה
• בינוי: בתי קבוצות, חדרוכל, מקלחת, נוי, משק מוסד, מועדונים
• התנועה: טיולים ומחנות, הקן, הקיבוץ הארצי, האידיאולוגיה, סמלי בוגרים ודפוסי השיח
• תקשורת: נטיפים, עלי גבעה, גלי גבעה

הקדשתי זמן רב לסעיף האוכלוסיה, כדי לדייק בקבוצות שאיישו את המוסד כל שנה, בשמות המסיימים כל שנה ובמחנכי הקבוצות המסיימות. מדי פעם צרפתי גם את רשימת אנשי הצוות שעבדו במוסד באותן שנים, אבל בכך לא הייתי עקבי.בכלל, נושא הדמוגרפיה הוא רגיש, בשל פגיעה אפשרית באנשים שנשכחו. ובכן, ישנה כאן הפצרה תקיפה: ליידע אותי בדבר השמטתם של עובדים, חניכים או בוגרים, שצריך להוסיפם והיכן.

השקעתי עבודה רבה למדי בסעיף השני, "קרה מסביב", באיתור אירועים בעלי חשיבות לתקופתם ורלוונטיים גם לאנשי המוסד בכל תקופה, אירועים ששולבו בכל אחת מן השנים. המבקשים לשלב אירועים נוספים – מוזמנים כמובן לעשות כן.

בשאר הקטגוריות שילבתי חומר באופן אקראי למדי: יש שנים עתירות קטעים וצילומים, ושנים אחרות דלות יותר. כך או כך, מה שהכנסתי הוא טיפה בים. המחשבה המקורית שהנחתה אותי הייתה, שהחברים יוסיפו משלהם עוד ועוד, ויעבו את החומר הראשוני שנמצא באתר. לו יהי.
לאחר ה"מבוא" הכנסתי רשימה של כל קבוצות המוסד ברצף, בציון תאריכי השנים – עבריות ואזרחיות – שבהן שהו במוסד. בהמשך התחלתי בבנייתו של "מילון מושגים מוסדי", כלומר, איסוף המלים והביטויים שכולנו זוכרים ומוקירים. אני מצפה מהחברים שיוסיפו למילון זה מלים רבות שעדיין חסרות בו.
ספר המוסד האינטרנטי פתוח לכל. הוא בנוי כך בכוונה, כיוון שברבות השנים עברו במוסד בוגרים רבים שאינם נמצאים עוד בגן-שמואל, ובכל זאת נשארו שותפים למה שהיה, ולכן שותפים לספר. יתרה מכך: אני מצפה מהחברים לעניין (אפשר באמצעות שליחת הכתובת) מוסדניקים-לשעבר להיכנס לאתר, לעיין בו ולהוסיף חומרים גם משלהם.

אני מבקש להדגיש, שהאתר וסיפור-חייו של המוסד אינם שלי. אני משמש כאן רק כגורם מעורר לפרוייקט ציבורי של כל מי שרואה עצמו שותף. יחד עם מפעילי האתר נשלב בו את החומרים שיגיעו, תוך עריכה מצומצמת (אם צריך), והכוונה היא לצילומים, לטקסטים, להערות, לתיקונים ולתיעוד מכל סוג שהוא. למותר לציין, שלא יוכנסו לאתר חומרים בעלי אופי פוגעני או חסוי.

האתר, נכון לעכשיו, אינו מכיל חומר על הקבוצות שלאחר 1998 ואינו מספר על ה"נעורים" של השנים האלה. לכך תידרש מסגרת נוספת, לטיפולו של מי שירצה לעסוק בתקופת 15 השנים האחרונות.

אני חושב על הצורך להנציח את המוסד מזה עשור שנים. בתחילה  חשבתי על ספר, אבל הבנתי שזה כבר אינו מתאים לתקופתנו משום בחינה. את הדחיפה לצאת לדרך קיבלתי מזהר בן-שימול, שחיבור התיזה שלה לאוניברסיטה מהווה את המבוא לכל מה שנמצא כאן. התחלתי לעבוד על האתר בשנת 2012, וסברתי לתומי שהדברים ייכנסו למקום כלשהו באתר הקיים של גן שמואל. אבל ישראל רפפורט, אליו פניתי, חשב במונחים מרחיקי-לכת הרבה יותר: יצירת אתר עצמאי ייחודי ורב אפשרויות, בתכנון ותכנות שלו עם החברה שבה הוא עובד. ללא הדמיון והיזמה שהפעיל לא היינו מגיעים אל התוצאה המוצלחת שלפניכם. הוא ראוי אם-כן לתודה גדולה שלי ושל ציבור המשתמשים כולו. ראויים לתודה גם מישה בר-אילן ושי כץ על הסיוע החשוב והתרומה, עמירה הגני שליוותה אותנו בתחילה, ומוסדות הקיבוץ על הנכונות הגדולה להשקיע בפרוייקט את הכסף הנדרש. אני מקווה שעשינו משהו מועיל וראוי.

תגובות לדף זה תגובה חדשה

חזק ואמץ!

עידו שפירא | 22/7/2015

לאברמלה ולכל העוסקים במלאכה - כה לחי! עבודת קודש מרגשת וחשובה מאין כמוה.תודה רבה.